به گزارش بیا خبرگیلان

سیدامیرحسین علوی روز شنبه در گفت وگو با گزارشگر ایرنا اظهار داشت: سمپاشی، شن ریزی و آهک پاشی در محل دفن زباله در سراوان رشت روزانه انجام می شود.

وی با بیان اینکه برای جلوگیری از خطر رانش زباله نیز تعدادی چاه گاز حفر خواهد شده است، افزود: به این ترتیب حفر چاه های خروج گاز در محل دفن زباله در سراوان رشت در دستور کار قرار گرفته و پیمانکار نیز انتخاب شده است.

شهردار رشت بیان داشت: به زودی بعد از پوشش جبهه بالایی موضوع حفر چاه های خروج گاز برای جلوگیری از خطرات احتمالی انجام می شود و قرار است تا طبق برنامه در مدت یکساله این موضوع نهایی شود و در آن بازه زمانی استاندار گیلان برای معرفی لتدفیل جدید اقدام کند.

وی اظهار داشت: تا این زمان تلاش می کنیم با گسترش فعالیت های کارخانه کودآلی که طی حدود سه ماه آینده تکمیل خواهد شده است، پردازش زباله را به یک هزار تن برسانیم.

شهردار رشت جداسازی زباله های خشک و تر از یکدیگر را مهم دانست و افزود: فرهنگ سازی تفکیک زباله از مبدا باید از سنین پایین و در مدارس به کودکان آموزش داده شود.

وی از عموم مردم خواست تا در تولید زباله کمتر و تفکیک زباله های خشک و تر از یکدیگر همکاری کنند تا با مدیریت پسماند، مشکل زباله مرتفع شود.

شهردار رشت در پاسخ به سوال گزارشگر ایرنا مبنی بر گلایه مردم از متصاعد شدن بوی بد در محل دفن زباله با وجود سمپاشی های روزانه اظهار داشت: ساعتی قبل از این منطقه بازدید داشتم مشکلی در این ارتباط نبود و سمپاسی های روزانه جلوی بوی بد را گرفته است. 

وی بیان داشت: شاید بوی بد در محل دفن زباله به دلیل انجام عملیات عمرانی در این منطقه شامل برداشتن به ناچار زباله های کهنه، باشد که در مواقع ای موجب ایجاد بوی بد می شود. 

وی درباره گلایه مردم منطقه سروان از عدم جمع آوری به موقع زباله ها اظهار داشت: همانطوری که جمع آوری زباله ها در شهرها بر عهده شهرداری ها است در روستاها نیز بر عهده دهیاری ها می باشد، بنابراین مسئول و هماهنگ کننده جمع آوری زباله در روستای سراوان رشت جز تکالیف دهیاری منطقه است.

شهردار رشت بیان داشت: امروز به دلیل کمک به دهیاری سراوان، ماشین هایی را برای حمل زباله ارسال کردیم.

عملیات سازماندهی و بهسازی محل دفن زباله سراوان شهر رشت از حدود ١٨ روز گذشته با هدف کنترل شیرابه و پوشش آغاز شده است، .پوشاندن مخزن دفن زباله و کنترل شیرابه با مصالح خاکی و آهک و ضدعفونی از جمله برنامه شهرداری رشت برای بهسازی دفنگاه زباله در منطقه سراوان است.

جنگل‌های سراوان رشت با زیبایی‌های شگفت انگیزش، افزون بر سه دهه است که محلی برای تخلیه زباله‌های این شهر و برخی از شهرهای اطراف شده، به طوری که شیرابه‌های ناشی از زباله‌ها و بوی تعفن آن، موجب نگرانی و ناراحتی مردم این منطقه شده است، محل دفن زباله رشت کوهستانی از زباله به ارتفاع ۹۲ متر است.

سایت بیا خبر گیلان مرجع کامل اخبار استان گیلان و شهرستان رشت. در صورت مغایرت هر مطلب یا خبر با قوانین ایران یا انتشار اخبار کذب و خلاف واقع , لینک خبر را به شماره 09399295833 پیامک نمایید.

خانه – بیا خبر گیلان | جدیدترین و مهمترین اخبار گیلان

منبع خبر
ایرنا گیلان